Koszty kredytu samochodowego.

Biorąc kredyt na samochód trzeba się oczywiście liczyć z oprocentowaniem i prowizją. Prowizja to forma opłaty, którą pobiera bank za udzielenie kredytu. Zazwyczaj wliczana jest ona w pierwszą ratę lub też jest rozkładana na wszystkie raty kapitałowo – odsetkowe kredytu. Prowizje najczęściej są na poziomie od 2 do 5%, chociaż zdarzają się też takie na poziomie 0%. Natomiast oprocentowanie kredytu samochodowego zazwyczaj waha się o 5 do 10% w skali roku.

Rodzaje kredytów samochodowych.

Do wyboru mamy aż trzy rodzaje kredytów samochodowych. Pierwszy z nich to kredyt standardowy, polegający na spłacie rat kapitałowo – odsetkowych co miesiąc. Kredyt zawierany jest na okres dogodny dla kredytobiorcy, jednak minimalnie jest to 6 miesięcy a maksymalnie 10 lat. W przypadku kredytu standardowego nie jest wymagana wpłata własna. Drugi rodzaj kredytu to kredyt jednoratowy. Jest to kredyt promocyjny, oferowany tylko przez banki samochodowe. Charakteryzuje się on wysoką wpłatą własną, zazwyczaj 50 albo 60%. Natomiast pozostałą część kwoty kredytobiorca zobowiązuje się zapłacić po określonym terminie na przykład po upływie roku. Dużą zaletą tego kredytu jest brak oprocentowania. Ostatni kredyt to kredyt balonowy, który cechuje się niskimi ratami obejmującymi na przykład 80% wartości pojazdu. Ostatnia rata (20%) płacona jest w całości na zakończenie okresu kredytowania.

Umowa kredytowa.

Podpisując umowę kredytową należy zwrócić szczególną uwagę na punkty zawierające koszty i zapisy mówiące o spłacie kredytu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z ekspertem. Dokładne przeczytanie umowy daje wiedzę o opłatach i o tym jak kredyt będzie przebiegał. Warto też pamiętać, że po podpisaniu umowy można od niej odstąpić przez 14 dni bez podawania jakiegokolwiek powodu. Taką możliwość daje nam zapis w ustawie o kredycie konsumenckim.