Na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy konsolidacji kredytów? W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad kwotami maksymalnymi kredytów konsolidacyjnych. Dlaczego? W wielu przypadkach kredyt konsolidacyjny służy nie tylko do pokrycia dotychczasowych zobowiązań, niezależnie od rodzaju, ale również do finansowania potrzeb konsumpcyjnych, dowolnych. Standardowa kwota minimalna przy konsolidacji to około 20 0000 złotych. Maksymalna kwota kredytu konsolidacyjnego to wielokrotność zdolności kredytowej. Co to oznacza w praktyce? Im lepsza zdolność kredytowa, tym większe pieniądze otrzymasz, ale warto przy tym zwrócić uwagę na termin obowiązywania umowy. Zazwyczaj kredytobiorcy wybierają małą ratę, ale rozłożoną nawet na 20 – 30 lat. Jedna z najważniejszych właściwości kredytów konsolidacyjnych to właśnie długoterminowy charakter. To może przeszkadzać, a z drugiej strony dawać nadzieję na bardzo niską ratę, jeżeli faktycznie znalazłeś się na granicy spirali zadłużeniowej. W kredytach konsolidacyjnych występują standardowe rodzaje zabezpieczeń, czyli hipoteka na nieruchomości, ubezpieczenie pomostowe, weksel, czy poręczenie przez najbliższego członka rodziny. Może dojść również do wykupienia ubezpieczenia na życie, kiedy kredytobiorca znajduje się w znaczącym wieku.

Efektywność dopasowania właściwego kredytu konsolidacyjnego Dobrze zwrócić uwagę na dedykowane, niezależne porównywarki kredytów konsolidacyjnych. Nie musisz wybierać banku, w którym masz standardowe zobowiązania, aby przeprowadzić konsolidację. Możesz również dobrze wykorzystać inne, często bardziej wartościowe ekonomicznie instytucje. Wiele kancelarii prawno – finansowych specjalizuje się obecnie w doradztwie restrukturyzacyjnym. Dodatkowy plus to wykorzystanie niezależnego pośrednika kredytowego do wypełnienia wniosku o konsolidację. To sprawia kredytobiorcom najwięcej problemów.

Kredyt konsolidacyjny, czy opłacalny? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy. Przy w miarę dobrej zdolności kredytowej, kiedy jesteś świadomy problemów ze spłatą zobowiązań konsolidacja daje wiele dobrego, bo charakteryzuje się niższym oprocentowaniem niż kredyty gotówkowe. Do tego nie musisz martwić się formalnościami przy zamykaniu innych pożyczek. Mała, jedna rata to duży komfort psychiczny i większe bezpieczeństwo dla budżetu domowego.