Dlaczego kredyty gotówkowe są drogie?

Rynek produktów finansowych jest pełen różnego rodzaju ofert kredytów a bardzo dużą grupę tych ofert stanowią kredyty gotówkowe, które nie mają ściśle określonego celu i są często określane mianem kredytów konsumpcyjnych, ponieważ pozyskane w ten sposób pieniądze można przeznaczyć bezpośrednio na konsumpcję. Banki nie są zbyt restrykcyjne wobec klienta w przypadku kredytów gotówkowych, jednak kwota jaką można pozyskać nie jest zbyt duża.

Pierwszym i głównym powodem dla którego kredyty gotówkowe są takie drogie są właśnie te małe restrykcje, aby otrzymać kredyt gotówkowy nie trzeba składać multum dokumentów, zaświadczeń i zabezpieczeń. Trzeba tutaj zauważyć że czym niższe restrykcje ze strony banku tym większe ryzyko dla niego. Jeśli kredyt gotówkowy nie jest w żaden sposób zabezpieczony to jeśli klient przestanie spłacać taki kredyt bank nie będzie w stanie odzyskać takich pieniędzy chyba że uruchomi proces windykacji z komornikiem na czele gdzie koszty takiego procesu są duże a i nie ma gwarancji że komornik będzie miał z czego ściągnąć należności. Co innego w przypadku kredytów hipotecznych lub samochodowych gdzie bank może zająć samochód albo nieruchomość.

Drugą kwestią jest obieg pieniędzy. Kredyty gotówkowe są udzielane na kwoty niewielkie i stosunkowo krótki okres czasu przez co nie ma zbyt wiele czasu na naliczenie odsetek. Z drugiej strony koszt procentowy od niskiej kwoty wygląda lepiej niż koszt od dużej kwoty w akcjach promocyjnych. Bank aby zrealizować cały proces związany z udzieleniem kredytu ponosi swoje koszty a więc najprawdopodobniej oprócz dość znacznego oprocentowania dołoży do kosztu dość pokaźną prowizję przez co kredyt gotówkowy okaże się jeszcze droższy.

No i po trzecie banki mogą sprawić by kredyty gotówkowe były takie drogie bo mogą. Na kredyty gotówkowe jest bardzo dużo chętnych ponieważ wymagania są niskie i wiele osób może sobie na nie pozwolić. Na przykład na kredyty hipoteczne mogą sobie pozwolić tylko ludzie którzy mają już jakiś wkład własny albo osoby, które mogą pożyrować taki kredyt. Często ludzie nie mają takich możliwości a więc nie mają co się starać o taki kredyt. W przypadku kredytów gotówkowych najczęściej wystarczy jakiekolwiek stałe źródło dochodu pozwalające taki kredyt spłacić. Warto tutaj także zwrócić uwagę na fakt że kredyty gotówkowe to dalej kredyty a więc banki nie mogą tych kosztów windować w nieskończoności i ich koszty nigdy nie przekraczają określonej wielokrotności stóp procentowych określonych w stosownej ustawie.