Karta kredytowa, kredyt gotówkowy czy pożyczka pieniężna?

Wypadki losowe, nagła sytuacja, nagła potrzeba, w wielu okolicznościach klient będzie potrzebował szybko gotówki na nieprzewidziane lub przewidziane, ale jednorazowe wypadki. Nie zawsze jest bowiem dosyć środków w budżecie domowym, aby wyprawić wymarzoną 18 dla dziecka, kupić prezent na komunię czy dołożyć do pierwszego auta, które dziecko będzie potrzebować.

Są różne sposoby na uzyskanie pieniędzy. Bank oferuje różne sposoby zapożyczenia się, ale przed podjęciem decyzji warto wiedzieć, czym różni się każda z proponowanych opcji.

Karta kredytowa

Z pozoru karta kredytowa wydaje się podobna do karty płatniczej. Można nią płacić w sklepach, posługiwanie się nimi wymaga pinu lub opcji płatności zbliżeniowej. Dzięki kontu internetowemu można dokonywać płatności przez internet lub przelewać środki. Można również wypłacić pieniądze z bankomatu, choć jest to opcja o wiele mniej opłacalna. Mimo jednak licznych podobieństw, różnica jest zasadnicza. Korzysta się bowiem z nieswoich pieniędzy, a więc z pieniędzy użyczonych przez bank.

Nie ma jasnego harmonogramu spłacenia zadłużenia, które widoczne jest często w koncie internetowym. Bank nie określa konkretnych sum spłaty ani rat. Jedynym ograniczeniem jest okres bezodsetkowy, którego przekroczenie wiąże się z naliczaniem odsetek i dodatkowymi opłatami.

W odróżnieniu od innych pożyczek, karta kredytowa objęta się limitem bezodsetkowym, a więc przez pewien okres zawarty w umowie klient nie będzie musiał płacić za pożyczkę i jeśli odda w tym terminie, zwróci tylko pożyczoną kwotę bez dodatkowych opłat.

Sama karta kredytowa nie jest bezpłatna, mimo pozorów. Należy bowiem płacić składki ubezpieczeniowe, kwoty za prowadzenie konta oraz za samo jego posiadanie. Odpowiednia umowa jednak zapewni klientowi brak niektórych opłat, jeśli tylko użyje karty określoną ilość razy w miesiącu. To jej nieużywanie generuje więcej kosztów.

Aby uzyskać taką kartę, bank sprawdza zdolność kredytową klienta i jego wiarygodność przed wykonywaniem reszty formalności.

Kredyt gotówkowy

Wzięcie kredytu gotówkowego wymaga czasami nieco więcej formalności, zwłaszcza jeśli klient decyduje się pożyczać większą kwotę. Jest to jednorazowa pożyczka, przy której kredytobiorca dostaje od razu informacja o ratach, oprocentowaniu oraz okresie, w którym będzie musiał zadłużenie z odsetkami spłacać. Raty można spłacić szybciej lub w przypadku napływu gotówki od razu całość kapitału. Przekroczenie terminu spłacania rat wiąże się z karami i dodatkowymi kosztami.

Kredyt gotówkowy nie jest opłacalny na niewielkie wydatki, jak codzienne produkty czy nawet niewielkie urządzenia AGD, choć pożyczenie 200 zł i spłacanie regularnie zadłużenia poprawia zdolność kredytową. Większe sumy dużo bardziej opłaca się dla klienta wziąć za pomocą kredytu gotówkowego, ponieważ z pewnością spłacanie przekroczy termin bezodsetkowy karty kredytowej, a w niej oprocentowanie jest znacznie wyższe.

Pożyczka gotówkowa

W ostatnim przypadku, pożyczce gotówkowej, osoba udostępnia klientowi środki pieniężne na określony w umowie czas. Po tym terminie klient ma obowiązek zwrócić pożyczone pieniądze wraz z wynagrodzeniem dla pożyczającego. Termin nie musi być określony i zdarza się, że pożyczka przeznaczona jest na okres bezterminowy. Umowa obejmuje wtedy tylko zobowiązanie spłaty, a nie jego termin.

Istotną różnicą między pożyczką gotówkową a kredytem gotówkowym jest fakt, że pożyczka nie musi być ofiarowana przez bank. Może to być każda osoba, nawet osoba fizyczna, z którą pożyczający podpisze umowę.