Kredyt samochodowy – co zrobić, by zapłacić jak najmniej?

Samochód jest prawdopodobnie jednym z największych zakupów, jakie zrobisz kiedykolwiek. Dlatego ważne jest, aby dokładnie zrozumieć, ile płacisz za to faktycznie i jak określa się tę kwotę.

Po uzyskaniu zgody na pożyczkę na samochód pożyczkodawca da ci kwotę, którą spłacisz wraz z odsetkami, w uzgodnionym okresie (zwykle trzy do siedmiu lat). Spłaty kredytu samochodowego są podzielone na miesięczne raty, a cena tych rat jest w dużej mierze uzależniona od:

  • kwoty kredytu,
  • stopy procentowej,
  • długości okresu kredytowania.

Przyjrzyjmy się bliżej, w jaki sposób każdy czynnik może wpłynąć na miesięczną spłatę kredytu samochodowego, w jaki sposób możesz potencjalnie zaoszczędzić pieniądze na pożyczce na samochód i jak obliczyć miesięczną spłatę.

Kwota kredytu samochodowego

Kwotę pieniędzy, którą musisz pożyczyć, można ustalić na podstawie tego, czy nadal jesteś winien pieniądze na swój obecny samochód, cenę zakupu pojazdu, który kupujesz, kwotę zaliczki oraz czy posiadasz samochód, którym handlujesz .

Jeśli nadal jesteś winien pieniądze na swój obecny samochód, niektórzy pożyczkodawcy pozwolą ci przeliczyć saldo na nową pożyczkę. Ale może to być ryzykowne posunięcie, ponieważ kiedy to zrobisz, prawdopodobnie nic dobrego nie wyjdzie z tak zaciągniętego kredytu samochodowego. Kiedy jesteś w takiej sytuacji, wartość rynkowa twojego samochodu jest mniejsza niż to, co jesteś winien z pożyczki.

Jeśli planujesz kupić nowy samochód od dealera, u którego sprzedajesz swój obecny pojazd, dealer może przyznać ci kredyt na wartość wymiany samochodu. Następnie możesz zastosować ten kredyt do kosztu nowego samochodu.

A jeśli sprzedałeś samochód dealerowi, ale nie planujesz tam kupić nowego, zazwyczaj otrzymasz czek na wartość wymiany, którą możesz wykorzystać jako zaliczkę na poczet zakupu nowego samochodu. Zarówno czek, jak i kredyt wymienny mogą obniżyć kwotę pożyczki, a może nawet miesięczną płatność.

Na przykład: jeśli chcesz kupić samochód za 25 000 zł bez wymiany lub zaliczki, z wyłączeniem podatku od sprzedaży, miesięczna spłata pięcioletniej pożyczki na samochód o oprocentowaniu 5% wyniesie około 472 zł. Ale jeśli uzyskasz kredyt w wysokości 7 000 zł na zamianę, miesięczna płatność spadnie do około 340 zł. To oszczędność 132 zł miesięcznie.

Jeśli chcesz obniżyć kwotę pożyczki, ale nie masz pojazdu do wymiany lub nie możesz dokonać znacznej zaliczki, spróbuj wynegocjować cenę samochodu w salonie.

Stopa procentowa

Miesięczna opłata za samochód służy do spłaty kwoty głównej pożyczki, a także odsetek i opłat. Im wyższa stopa procentowa, tym wyższa będzie miesięczna płatność.

Załóżmy, że możesz uzyskać niższą stopę procentową w wysokości 4% od pięcioletniej pożyczki w wysokości 25 000 zł. Bez zaliczki (bez podatku od sprzedaży) Twoja miesięczna płatność spadłaby z 472 zł do 460 zł – co oznacza oszczędność 12 zł miesięcznie i 720 zł w całym okresie kredytowania.

Ale jak możesz się zakwalifikować do niższych stawek?

Stawki kredytu samochodowego zależą od kilku czynników, takich jak kredyt, dochód, zadłużenie, kwota kredytu i okres kredytowania. Ogólnie rzecz biorąc, im lepszy kredyt, tym niższa może być stopa procentowa.

Kredytodawcy mogą również spojrzeć na twój dług i dochód. Jeśli masz za dużo długów, pożyczkodawca może zdecydować o obciążeniu Cię wyższą stopą procentową (lub wymagać krótszego okresu kredytowania lub większej zaliczki). Pamiętaj o tym, gdy będziesz rozważał wszystkie za i przeciw w kontekście zaciągania najbliższego kredytu na samochód.