Podstawa porównywania kredytów gotówkowych

Bankowość detaliczna, nawet w czasach kryzysu przedstawia kredytobiorcom wiele możliwości udoskonalenia budżetu. Potrzeba najczęściej nieco szerszego spojrzenia na rynek kredytów gotówkowych w celu rozpoznania najlepszego narzędzia zadłużeniowego. Jakie czynniki powinieneś uwzględnić przy takiej ocenie i czy liczy się również monitorowanie wskaźników makroekonomicznych, a nie tylko regulaminów banków?

Jak wytypować prawidłową porównywarkę kredytów gotówkowych?

Możesz podejść do sprawy dwukierunkowo. To znaczy, że ściągasz regulaminy ulubionych, sensownie ocenianych banków i porównujesz główne wskaźniki kredytu gotówkowego samodzielnie, co jest działaniem mocno czasochłonnym. Z drugiej strony masz do czynienia z niezależnymi porównywarkami multimedialnymi skupiającymi albo całościowo cały sektor bankowości detalicznej i parabanki, albo porównywarki tylko z konkretnymi propozycjami charakteryzującymi się najwyższymi prowizjami. Najlepiej oczywiście dopasować porównywarkę, która daje całościowy przegląd rynku z jednoczesnym przekierowaniem do rzeczywistych opinii dotychczasowych pożyczkobiorców. Taki model współpracy najczęściej się opłaca, a z narzędzia przejdziesz bezpośrednio do podpisania umowy.

Co ciekawe niektórzy branżowi blogerzy (eksperci) prowadzą kampanie informacyjne dla banków, robią wpisy sponsorowane z preferencyjnymi warunkami współpracy. To oczywiście rzadkość, ale warto mieć na uwadze cykliczne dodawanie najlepszych blogów branżowych, żeby takich okazji nie przegapić. W przeszłości zdarzały się przypadki, że po opublikowaniu takiego wpisu preferencyjne warunki instrumentu znikały właściwie po kilku minutach. Czytelnicy zgłaszają ogromne zainteresowanie.

Podstawowe składniki kredytu gotówkowego

Waluta kredytu gotówkowego to najczęściej PLN, polski złoty. Można założyć, że jeżeli zarabiasz w złotówkach to najlepiej zaciągnąć kredyt gotówkowy również w złotówkach, aby nie ryzykować poważnych wahań portfela. Kwota zadłużenia znajduje się na minimalnych i maksymalnych widełkach. Większość kredytów gotówkowych minimum to 1000 złotych, maksymalnie zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, lekko ponad 250 000 złotych. Pamiętaj, że maksymalnej kwoty najczęściej nie uzyskasz przy średniej zdolności kredytowej. Do takiego ruchu potrzeba bardzo wysokich dochodów, nawet specjalizacji zawodowej. Wiele banków preferencyjnie traktuje, chociażby własnych pracowników na kierowniczych stanowiskach, lekarzy, prawników, specjalistów zatrudnionych w największych giełdowych spółkach z potwierdzoną płynnością.

Online, czy w oddziale?

W czasach kryzysu gospodarczego dowiedz się, czy możesz zaciągnąć kredyt całkowicie online, czy musisz jednak składać osobiście podpis na umowie. Okres kredytowania dochodzi już do 96 miesięcy. Kredyty gotówkowe ze względu na ograniczenie kosztów miesięcznej raty stają się praktycznie zadłużeniem długoterminowym dla wybranym. Cały czas otrzymujesz opcję nadpłaty, więc ostatecznie kredyt konsumpcyjny nie musi nadwyrężać budżetu. Początkującym kredytobiorcom zaleca się raty równe, a nie malejące ze względu na stabilność spłat, szczególnie w początkowym okresie obowiązywania zobowiązania. Banki odchodzą od obowiązkowych ubezpieczeń, oferują przyjazd kuriera do klienta. Nie zgadzaj się na opłaty administracyjne, czy opłaty przygotowawcze. To oznacza ekstremalnie złe warunki podpisania umowy.

Słowo o polityce monetarnej na kolejne lata

Dzięki zachowaniu racjonalnych warunków porównywania kredytów gotówkowych pozyskasz naprawdę tanie zadłużenie, bardzo proste w spłacie, szczególnie w okresie niskich stóp procentowych. A polityka monetarna w najbliższych latach raczej się nie zmieni.